Minsk marathon 2015

Foto: Mikhailova Tanja

Bija pagājis labs laiciņš kopš skrituļslidotāji no Latvijas viesojās sacensībās Baltkrievijā. Tā kā sportisti no Baltkrievijas regulāri apmeklē mūsu lielākos pasākumus, tad beidzot bija pienācis brīdis “atdot parādus” un doties uz Minskas maratonu 2015.

Raksta autors: Roberts Pundurs

Katram ceļojumam ir sava īstā kompānija un šoreiz to veidoja Antra Zemīte, Dzintars Sarmulis, Roberts Pundurs, Reinis Znotiņš un Vadims Novikovs. Lai gan bija diskusijas par to kā doties uz Minsku, galu galā mums labākais variants izrādījās komfortabls autobuss, kas par nieka €23,- no cilvēka mūs aizveda no Rīgas līdz pat pašai Minskai. Izbraucot 4dienas vakarā, Minskā no autobusa izkāpām 5dienas rītā laikā, kad vietējie iedzīvotāji pošas uz darbu.

Pirmā darbība- nokļūt līdz naktsmājām, lai sakoptos un atstātu piekrautās mugursomas. Sabiedriskā transporta biļešu cena visnotaļ iepriecinoša 5000 rubļu jeb ~25 centi! Palikšanas vietu Minskā mums palīdzēja izkārtot viena no Baltkrievijas ātruma slidošanas svarīgākajām personām- treneris Sergejs Miņins. Ar viņa gādību mums bija iespēja palikt sportistu viesnīcā pašā Minskas Arēnā (Minskarena.by), kas izrādījās vēl iespaidīgāka kā foto attēlos. Milzīgs sporta komplekss, kas sastāv no trīs lielām ēkām- galvenā hokeja spēļu arēna ar tūkstošiem līdzjutēju sēdvietu, velodroma arēna, kura centrā izvietoti badmintona korti un galda teniss, slidošanas arēna, kur izvietots 400m garš slidošanas treks ar kērlinga stūrīti un diviem hokeja laukumiem pa vidu. Protams, brauciena mērķis bija ne tikai Minskas skrituļslidošanas maratons, bet iespēja apskatīt pilsētu un uzkāpt uz slavenā Minskas arēnas slidošanas treka ledus.

Pēc iekārtošanās, brokastīm un nelielas snaudas visi devāmies izbraucienā ar skrituļslidām pa vietējiem velo celiņiem, kas, kā mūs jau brīdināja, ir noteikti jāizmēģina jo tie ved n-tos kilometrus. No Minskas Arēnas devāmies Centra virzienā līdz pat pašām velo celiņa beigām (tāds pienāca, jo tika veikti remontdarbi). Kopā velo veliņš mums deva 23km iesildīšanos pirms nākamajā dienā gaidāmā maratona. Ledus arēnā ik pa pāris stundām ir laiks publiskajai slidošanai. Slidošana ar brīvā laika, hokeja un daiļslidošanas slidām notiek ātrslidošanas treka iesildīšanās zonā (iekšējā), savukārt, tie, kuri slido ar ātruma slidām, tiek uz ātrslidošanas treka “īstajiem” celiņiem. Uz vietas darbojas arī slidu noma, kur par 22000 Baltkrievijas rubļu jeb nieka ~€1,10 var iznomāt ātruma slidas, bet tiem kuri atnākuši ar savām slidām jāmaksā tikai par ledus izmantošanu €1,00 darba dienās vai €2,00 brīvdienās. Jāsaka, ka ledus kvalitāte, apstākļi un atmosfēra fantastiska. Tas ir jāpamēģina, jo vārdos grūti aprakstīt. Katrā ziņā sports Baltkrievijā neaprobežojas tikai ar hokeju, futbolu un basketbolu. Ir radīti izcili apstākļi, lai attīstītu arī citus Olimpisko spēļu sporta veidus- kaut kas tāds līdz kam Latvijai vēl augt un augt. Vienā ledus arēnā varējām redzēt sekojošu sporta veidu attīstību – šorttreks, daiļslidošana, hokejs, ātruma slidošana un kērlings.

Maratona diena. Lai arī no rīta debesis mums nerādīja to labāko krāsu toni, visu dienu laiks noturējās sauss un dzestrs. No Minskas arēnas līdz maratona norises vietai devāmies ar mikroautobusu (~50 centi) cauri visai pilsētai. Varētu teikt, ka norises vieta bērnu un jauniešu pasākuma daļai bija kaut kas līdzīgs mūsu vietējai Uzvaras parka trasei. Bija prieks sadzirdēt balsis latviešu valodā un redzēt arī pāris citu dalībnieku (11-14 gadnieku vecuma grupa) no Latvijas. Paralēli skrituļslidošanai notika arī daudz citu pasākumu- break dance, bmx skeitparkā, skrejriteņu sacensības utt. Kā liels pārsteigums mums bija jau ļoti zināmais dalībnieks no Igaunijas- Aleks Luik, kas pavisam noteikti bija viens no spēcīgākajiem konkurentiem Igaunijas posmos visas sezonas garumā. Šoreiz ieradies viens bez komandas biedriem, lai izmēģinātu spēkus Minskā. Konkurnces augšgalā arī spēcīgākie Krievijas skrituļslidotāji – Maksim Visotskij, Nikolai Jugai, Andrei Predechenskij, Maksim Gutsalov, Amper Savalajev un Pavel Rizhkov. Viens no Ukrainas spēcīgākajiem sprinteriem un garo distanču braucējiem Sergei Gazenko. No Baltkrievijas Anton Kapustin un Marina Zueva. Ļoti starptautiska un savā ziņā neprognozējama ātruma skrituļslidotāju elite un tās vidū arī mēs no Latvijas (Reinis, Roberts, Dzintars un Antra).

Maratona starts tika dots uz ielas pie galvenās pasākuma norises vietas un ielas galā nogriezāmies “uz cilpu”, kur bija jāveic atlikusī distances daļa 24. apļi. Katrā aplī salīdzinoši asi 180 grādu pagriezieni pirms kuriem bija jāsamazina ātrums. Reljefs vienā apļa pusē sanāca pa kalnu uz leju un pa vējam, atpakaļ (uz finiša vietu) tas bija nedaudz kalnā un pret vēju. Brauciens jau pirmajos apļos bija ar salīdzinoši augstu tempu un nācās strādāt pie tā, lai nepalaistu pirmos aizmukt gribētājus. Pēc pāris rāvieniem no līderu grupas izdevās atrauties šīs sezonas spēcīgākajam slidotājam no Krievijas Maksimam Visockim. Pāris apļus viņš atradās aptuveni 300m priekšā, bet distances daļa ar kāpumu augšup un pretvēju salauza arī viņu. Lai arī līderu grupa nesteidzās ar strauju Maksima pieķeršanu, izskatījās, ka viņš pats izlēma pietaupīt spēkus un sagaidīt grupu. Pēc pāris rāvieniem, ko pamatā izdarīja Maksims, Aleks Luiks vai Nikolajs Jugajs grupā bija palikuši 8 skrituļslidotāji, tas ir, Maksim Visotskij (RU), Nikolai Jugai (RU), Aleks Luik (EST), Sergei Gazenko (UKR), Marina Zueva (BLR), Anton Kapustin (BLR) un mēs, divi latvieši, Reinis Znotiņš (LAT), Roberts Pundurs (LAT). Visai spēcīgs un starptautisks līderu grupējums. Jo vairāk apļi bija noskrituļoti, jo vairāk varēja noprast, ka solo finiša nebūs, jo visi centieni pamest līderu grupu bija neveiksmīgi un ātri neitralizēti. Arī latvieši aktīvi iesaistījās gan bēgļu vajāšanā, gan tempa turēšanā. Divus apļus pirms finiša uzradās arī baltkrievu cerība Anton Kapustin, kas mēģināja aiziet no grupas pa vējam, bet arī šis mēģinājums tika ātri savaldīts. Pusotru apli līdz finišam temps nokritās līdz ~15-20km/h, jo neviens nevēlējās uzņemties iniciatīvu tērējot spēkus pirms finiša. Pēdējā taisnē pieņēmu lēmumu vilkt grupu līdz finišam un paretināt konkurenci, lai komandas biedram Reinim finiša sprintā būtu pēc iespējas labāka pozīcija. Plāns nostrādāja ļoti labi un rezultātā Reinis finiša sprintā bija tikai mata tiesas attālumā no uzvaras 2015. gada Minskas maratonā tikai nedaudz piekāpjoties Maksimam Visockim, bet aiz sevis atstājot spēcīgo Sergeju Gazenko.
Ne tikai elites grupā, bet arī senioru grupā maratonā mūsu skrituļslidotāji parādīja lielisku sniegumu. Antra Zemīte izcīnīja 1. vietu un Dzintars Sarmulis 2. vietu senioros. Līva Kreitāle 11-14. gadu meiteņu braucienā izcīnīja godpilno 3. vietu.

Vakara ballīte pēc maratona, komendantstunda Minskas arēnas iemītniekiem un nākamās diena slidošana pa ledu, lai nu paliek tiem, kuri dosies uz Minsku arī nākamgad. Izskatījās, ka Minskā viss notiek ar vērienu- milzīgās ēkas, sakoptā pilsēta, treniņu iespējas sportot gribētājiem, plašuma sajūta utt. Tas liks mums atgriezties arī nākamgad, cerams, vēl kuplākā pulkā.

Izmaksas:

  • fotogrāfijas vīzai € 5,00
  • grupu vīza € 10,00 (parasti €25,00)
  • naktsmājas € 15,00 diennakts
  • autobusu biļetes € 47,00
  • dalība Minskas maratonā € 10,00

1 komentārs rakstam - “Atskats: Minskas maratons 2015”

  1. Agnese raksta:

    Super kolosāli! Apsveicu sportistus, malači, lepojos ar jums!!!!!! Iedvesmojošs raksts, sirsnīgs un smaids nepameta to lasot!!! Paldies par paveiktajiem darbiņiem!!!

Rakstīt komentāru:

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!: