Tartu rulluisumaraton 2015

Foto: Tarmo Haud

Aizvadītajā nedēļas nogalē Igaunijas pilsētā Tartu norisinājās lielākais skrituļslidošanas pasākums  – 9. Tartu maratons. Latviešu skrituļslidotāji šogad sasniedza augstus rezultātus un ieņēma godalgotas vietas.

Atskatu sagatavoja: Roberts Pundurs

Kā jau katru gadu ierasts, šis pasākums pulcēja Skandināvijas, Baltijas valstu un daļu Austrumeiropas ātrākos skrituļslidotājus. Ar katru gadu dalībnieku skaits aug un arī šogad tika sasniegts jauns dalībnieku rekords bērnu distancē- 366 dalībnieki. Tartu maratona galvenajā distancē šogad dalībnieku skaits bija 1132 skrituļslidotāji. Kopā pasākumā piedalījās 1553 dalībnieki, kas ir viens no pēdējo gadu augstākajiem rādītājiem!

22. augusts (sestdiena)

Tartu skrituļslidošanas maratons tika atklāts ar bērnu distancēm un sprintiem.

Bērnu distances
Pirmie uz starta devās paši jaunākie dalībnieki, kuriem bija jāveic 500m distance. Tā pulcēja 211 pirmsskolas vecuma bērnus un katrs dalībnieks saņēma arī piemiņas medaļu par dalību pasākumā.
Kā nākamie uz startu devās pārsvarā skolas (pamatskolas) vecuma bērni, kuriem bija jāskrituļo 3.4km gara distance jeb MINImaratons. Kopā šajā distancē piedalījās 151 dalībnieks un visātrāk distanci veica skrituļslidotāji no Latvijas, pārstāvot Bērnu un jauniešu centru Laimīte. Ātrākie 5 dalībnieki simboliski finišēja sadevušies rokās.

Tartu rulluisu minimaraton 2015

Foto: Juris Pencis

 

Sprints
Viena no aizraujošākajām un ātrākajām disciplīnām Tartu maratona ietvaros ir Tartu skrituļslidošanas sprints. To ir interesanti vērot arī skatītājiem, jo ir iespēja redzēt praktiski visu distanci un sekot līdzi notikumiem. Dalībnieki sacentās 600m garā trasē, kur pirmā trases daļa veda pa kalnu uz leju, tad pēc strauja 180 grādu līkuma pa kalnu augšup bija jādodās uz finišu. Visi dalībnieki veica vienu kvalifikācijas braucienu pēc kura labākie 16 tika sadalīti grupās pa 4 nākamajiem startiem.

Kvalifikācijā dalībnieki izvēlējās dažādas stratēģijas- viens sprintoja uz visiem 100%, cits taupīja spēkus nākamajiem braucieniem. Vīriešu elitē kvalifikācijā absolūti labāko laiku uzrādīja Marten Liiv no Igaunijas, kā 2. kvalificējās Roberts Pundurs no Latvijas, Lauris Bitenieks 8. pozīcijā un 10. Reinis Znotiņš. Grupas pēc kvalifikācijas braucieniem izskatījās šādi:

Tartu sprint 2015, heats

No pirmās grupas bez nekādām grūtībām A finālā iekļuva Marten Liiv, kurš jau kvalifikācijā uzrādīja absolūti labāko laiku. Otrajā grupā Robertam pārliecinoša uzvara un vieta A finālā. Trešajā grupā ar 4 ļoti spēcīgiem sprinteriem, bija gaidāma vissīvākā cīņa. Rezultātā Reinim Znotiņam nedaudz pietrūka, lai uz finiša līnijas apsteigtu Igaunijas spēcīgo sprinteri Mart Markus, kurš izcīnīja vietu lielajā finālā. 4 grupā Lauris Bitenieks no Latvijas atzina Kert Keskpaik pārākumu, kurš ar ievērojamu pārsvaru nodrošināja sev vietu tālākai cīņai. Šo iebraucienu 2. vietu ieguvēji nonāk B finālā, kur uzvarētājs izcīna pēdējo “biļeti” uz A finālu.

B finālā uz starta stājās Aleks Luik (EST), Maxim Gutsalov (RUS), Reinis Znotiņš (LAT) un Lauris Bitenieks (LAT). Ļoti sīvā cīņā ar foto finiša palīdzību lielajā finālā iekļuva arī Reinis Znotiņš, kas bija ļoti svarīgs pavērsiens, jo visi 3 finālā iekļuvušie Igaunijas sportisti pārstāvēja vienu komandu, kas ļauj būt skaitliskajā vairākumā un pielietot dažādas taktikas pret latviešiem, kuri arī pārstāv vienu komandu.

Tartu rulluisusprint 2015, b final

Finālam tika dots starts un Robertam uzreiz izdevās iekārtoties aiz kvalifikācijas līdera Marten Liiv, pēc neliela brītiņa tika pielietots pirmais taktiskais gājiens, kad Marten Liiv samazināja ātrumu un pa kreiso pusi “pašāvās” garām Kert Keskpaik un ar pāris metru priekšrocību izvirzījās vadībā. Izmantojot labāko momentu, īsi pirms bīstamā 180 grādu pagrieziena Roberts apslidoja Marten Liiv, lai sāktu ķert aizmukušo Kertu. Pēc asā līkuma visi uzsāka spēcīgu sprintu un Robertam izdevās noķert Kertu. To veiksmīgi izmantoja Marten Liiv, lai pieķeršanas brīdī slidotu garām ar ātrumu. Neapjūkot, Roberts apsteidza Kertu un centās panākt Liivu līdz finišam, tomēr Marten Liiv ar drošu pārsvaru nosargāja līdera pozīciju un izcīnīja skaistu uzvaru 5. Tartu skrituļslidošanas sprintā. Augsto 2. vietu izcīnīja Roberts Pundurs, savukārt, 3. vietu Kert Keskpaik.

Tartu rulluisusprint 2015

Foto: Tarmo Haud

Vīriešu amatieru sprinta distancē nepārspējams bija Arvis Miezītis (LAT), kurš izcīnīja uzvaru aiz sevis atstājot Igaunijas pārstāvjus Cardo Poolar un Magnar Meinhart. Nākamie labākie dalībnieki no Latvijas Pēteris Pētersons ierindojās 8., savukārt Edgars Nezamovs 11. pozīcijā.

Sieviešu konkurencē sprintā uzvaru izcīnīja Enel Korva (EST) apsteidzot Saskia Alusalu (EST) un Annu Yugai (UKR). Labākās dalībnieces no Latvijas – 7. Alīna Savrucka un 8. Santa Pētersone.

5. Tartu rulluisusprint rezultāti: https://tartumaraton.ee/en/results/rum_sprint_2015_eng.pdf

23. augusts (svētdiena)

Pasākuma vietā bija ievērojams skrituļslidotāju pieplūdums, jo visi bija ieradušies uz Tartu skrituļslidošanas maratona galveno distanci – 42km maratonu.

Diena sākās ar 10km un 20km distancēm, kas ir jaunums Tartu maratona programmā. Tā kā lielai daļai skrituļslidotāju var likties par garu un grūtu maratona distance, tad no šī gada tiek ieviestas arī 10km un 20km distances. Šīs distances šķiet pievilcīgas arī junioru vecuma dalībiekiem, tādēļ daļa skrituļslidotāju no Latvijas šogad izvēlējās īsās distances.

10km distance
Ar pārliecinošu uzvaru 10km distancē izcēlās Patrīcija-Elizabete Sniķere (LAT), kura ar 10 sekunžu pārsvaru apsteidza Evelin Latt (EST), trešajā vietā atstājot komandas biedri Agati Priedīti (LAT). Cīņas karstākie momenti norisinājās ~3km pirms finiša, kur Patrīcijai izdevās izdarīt rāvienu no konkurences un līdz finišam noturēt pārsvaru.

9. Tartu rulluisumaraton 10km rezultāti: http://www.championchip.ee/ftp/liveresults/2015/150823_10km/

20km distance
Jaunajā 20km distancē spēcīgu konkurenci pieteica dalībnieki no Latvijas. Drīz vien distancē izveidojās līderu grupa, kur bija Anna Jugay (UKR), Artis Pencis (LAT), Sandis Reinsons (LAT) un Edgars Nezamovs (LAT). Jāatzīmē, ka Anna Jugay ģimenē nesen bija ģimenes pieaugums. Līderu četrotne šādā sastāvā arī nonāca līdz finišam, kur pirmā spēcīgu un garu sprintu uzsāka Anna Jugay, tomēr nespējot noturēt pārsvaru līdz galam, pēdējos 120 metros garām aizgāja Artis Pencis, aiz viņa cieši sekojot Sandis Reinsons un ar nelielu distanci Edgars Nezamovs. Sandis savu sprintu pietaupīja pāris metrus pirms pašas finiša līnijas un paspēja apsteigt Arti Penci. Rezultātā pirmās trīs vietas 21km distancē izcīnīja komandas biedri no Bērnu un jauniešu centra Laimīte.


Video: Juris Pencis

9. Tartu rulluisumaraton 20km rezultāti: http://www.championchip.ee/ftp/liveresults/2015/150823_21km/

42km distance
Distance, kuras dēļ Tartu maratonu apmeklē tik daudz dalībnieku. Personīgie rekordi, sīvas cīņas un pozitīvas emocijas. Tartu skrituļslidošanas maratonu var saukt par mini Berlīnes maratonu (pasaulē lielākais), jo sajūtas stāvot uz starta ir ļoti līdzīgas.

Uz Tartu maratonu Latvijas ātrākie skrituļslidotāji bija apvienojušies vienā komandā. Divas spēcīgākās komandas ar elites skrituļslidotājiem “Powerslide Latvija” un “Filter” apvienojās “Filter/Powerslide Latvija”, lai sadarbotos un kopīgiem spēkiem sasniegtu augstākos rezultātus. Lauris Bitenieks, Reinis Znotiņš, Roberts Pundurs, Ansis Eljašāns un Ronalds Cinks tika uzskatīti par galveno vilcējspēku. Galvenais uzdevums strādāt komandas labā tika veiksmīgi īstenots trasē.

Ar elites sporta grupu priekšgalā starts izvērtās ļoti straujš un iepalikušajiem bija jāķer līderi jau pirmajā kalnā. Drīz vien dalībnieki bija vienā lielā grupā ar stabilu tempu. Līdz ~18km nekas ievērības cienīgs nenotika. Tempu un līderu grupu kontrolēja Igaunijas spēcīgākā komanda “Albe Team/Bont”. Ik pa brīdim no grupas aizmugures skrituļslidotāji centās pārkārtoties tuvāk priekšgalam, lai saglabātu izdevīgāku pozīciju.

Viens no spēcīgākajiem centieniem sašķelt grupu sekoja pēc pirmā asā 180 grādu pagrieziena (~18.km), kas ir ļoti izdevīga vieta, lai izmantotu grupas līderu pozīciju. Vēl smagāku uzdevumu pārējiem grupā padarīja ievērojams kāpums kalnā. Savu uzdevumu izpildīja Lauris Bitenieks, kurš “pievilka” komandas biedrus pie līderu grupas priekšgala. Ar to nebija gana, jo uzreiz pēc tam sekoja vēl pāris “rāvieni”, kur darboties nācās visai “Filter/Powerslide Latvija” komandai, lai noturētos ar līderiem. Kad atpakaļ grupā nonāca 3 no komandas biedriem (Ansis, Roberts un Reinis), 4 skrituļslidotāji (Kert Keskpaik, Marten Liiv, Lauri Kort un Maksim Vysotsky) jau bija krietnu gabalu priekšā un šo grupu veiksmīgi sāka bremzēt viņu komandas biedri. Šajā grupā bija tādi skrituļslidotāju aprindās zināmi vārdi kā Nikolay Jugay, Aleks Luik, Kaspar Kaljuvee, Mart Markus, Danila Ruusu un Vahur Valvas. Kopš jauno līderu četrotne atdalījās, otrās grupas temps strauji nokritās. Tempu kontrolēja Albe Team/Bont atlikušie skrituļslidotāji, kas pieskatīja, lai līderu četrotne netiktu noķerta. Ik pa brīdim no 2. grupas kāds uzņēmās iniciatīvu iekustināt un uzturēt grupas ātrumu, tomēr nebija vienota sadarbība un pārsvarā aiz tempa turētājiem nākamie pie lietas ķērās Albe Team/Bont, kuri samazināja tempu liekot iniciatīvu uzņemties pārējām komandām.

Ar pāris spēcīgiem rāvieniem distances otrajā daļā, kad kāds no 2. grupas centās atrauties, drīz vien tuvojās finiša sprints. Ar ilgstoši augstu tempu pēdējos kilometros, cērībā nokausēt konkurentus vai tikt no tādiem vaļā, vēl spēku parādīja Albe Team/Bont pārstāvji. Tomēr finišs tuvojās un 2. grupā vēljoprojām bija 3 latvieši- Ansis Eljašāns, Reinis Znotiņš un Roberts Pundurs. Pirms finiša sprinta pēdējais kalns uz leju spēlēja ļoti lielu lomu. Tādēļ, neskatoties uz augsto tempu, kalna izskaņā Reinis Znotiņš izdara izšķirošu rāvinu garām grupai, lai aiz viņa cieši sekotu komandas biedrs Roberts. Tikuši garām šaurākajai vietai pirms finiša koridora un taktiski nosedzot visu ceļu Roberts uzvarēja grupas sprintu un ierindojās augstajā 5. vietā Tartu maratonā. Reinis Znotiņš piekāpjoties igaunim Kasparam izcīnīja 7. vietu, Ansis Eljašāns 11., Lauris Bitenieks 16. un Ronalds Cinks 19.

Uzvaru Tartu maratonā un pagājušā gada titulu nosargāja Kert Keskpaik. Otro vietu bez raizēm finiša sprintā izcīnīja spēcīgais Marten Liiv, savukārt igauņu trio izjauca un trešo vietu izcīnīja krievu sportists Maksim Vysotsky, bet ceturto Lauri Kort.

Tartu rulluisumaraton men 2015

Foto: Kaimo Puniste

Sieviešu konkurences cīņa šogad neritēja pēc nolikuma. Lai arī dalībnieku sapulcē tika skaidri un gaiši pateikts, ka Tartu skrituļslidošanas maratonā sievietēm NAV atļauts slidot kopā ar vīriešiem, lai cīņa būtu godīga, tomēr jau no pirmajiem kilometriem bija redzams, ka dalībnieces to nebija ņēmušas vērā. Treneri mērķtiecīgi veda savas audzēknes uz priekšu un tad viņas centās iekāroties vīriešu grupās. Tās dalībnieces, kuras bija nonākušas tālāk un ar ātrāku vīriešu grupu arī triumfēja sacensībās. Solītās diskvalifikācijas nevienai dalībniecei netika piešķirtas, un uzvarētāja preses konferencē pat paspēja piebilst, ka viņas uzdevums šodien bija noturēties kopā ar ātrākajiem vīriešiem.

Pirmo vietu šogad izcīnīja spēcīgā ātrslidotāja no Baltkrievijas Marina Zueva, otro Saskia Alusalu no Igaunijas, bet trešo igauniete Enel Kõrva.

Tartu rulluisumaraton women 2015

Foto: Mari Luud

9. Tartu rulluisumaraton 42km rezultāti: http://www.championchip.ee/ftp/liveresults/2015/150823_42km/

Video no Dzintara Lapiņa ķiveres skatpunkta:

Video: http://sport.err.ee/v/tervisesport/1b3a5560-12e3-44fc-9595-ade510832651/vaata–9-tartu-rulluisumaratoni-kokkuvottev-saade

Foto: https://tartumaraton.ee/et/yritused/rulluisumaraton/9/teataja/

3 komentāri rakstam - “Atskats: Tartu skrituļslidošanas maratons 2015”

 1. Juris raksta:

  Lielisks apraksts! Un Dzintaram superīgs video. It īpaši ap 38. minūti :D

 2. Kirils raksta:

  quoute: “It īpaši ap 38. minūti ”
  >>>
  “Ti takoj boļšoj, u ķebja horošo polučajetsja” Kā gribi, tā arī saproti! ;)))

 3. Roberts raksta:

  ^ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Rakstīt komentāru:

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!: