Teksts: Roberts Pundurs
Foto: Antra Zemīte, Tarmo Haud un Ardo Säks

Tā kā katru gadu Tartu maratonu apmeklē arī krietns dalībnieku skaits no Latvijas, sniegšu nelielu ieskatu par gaisotni skrituļojot priekšpusē elites grupā un par Tartu maratonu kopumā.

Aizvadītajā nedēļas nogalē (2013. gada 25. augusts) Igaunijas pilsētā Tartu notika lielākās Baltijas valstu skrituļslidošanas sacensības – Tartu sprinti un Tartu maratons. Šīs sacensības katru gadu pulcē lielāko dalībnieku skaitu un ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem gada pasākumiem skrituļslidotājiem.

Tiem, kuri vēl nekad nav apmeklējuši Tartu maratonu, varu piebilst, ka trase ir 48km gara ierasto 42km vietā. Tā savieno divas pilsētas Jogevu un Tartu ar samērā kalnainu reljefu, tādēļ Tartu maratons ir liels izaicinājums jebkuram skrituļslidotājam, jo prasa labu fizisko sagatavotību. Lai sacensības būtu straujākas un vēl interesantākas, šo 48km garumā ir vairāki starpfiniši, kur ātrākie dalībnieki cīnās par atsevišķām nominācijām- reālām naudas balvām. Sacensību rītā no Tartu uz Jovevu kursē speciāli autobusi, kuri dalībniekus nogādā Jogevā, kas ir starta vieta maratonam.

Katru gadu sīvākā cīņa notiek starp lielākajām Igaunijas skrituļslidotāju komandām/klubiem, ko pēdējos gados ietekmē arī spēcīgi skrituļslidotāji no ārvalstīm. Pēdējo gadu uzvarētāju sarakstā varam redzēt tādus vārdus kā Alfredo Moreno (Venecuela) vai Bartosz Chojnacki (Polija), kas ir regulāri dalībnieki dažādos pasaules un eiropas čempionātos. Šogad dalībnieku sarakstā varēja atrast arī Alfredo Moreno vārdu, kurš šosezon pārstāv Igaunijas skrituļslidošanas komandu/klubu Uus Maa/Rullibaas, tādēļ teorētiskais sacensību uzvarētājs un favorīts jau bija zināms pirms tika dots starta signāls. Izskatās, ka pēc sakāves Spices skrituļmaratronā Jūrmalā Polijas komandu vairs neuzrunāja dalība šī gada Tartu maratonā, jo konkurence ir manāmi augusi. Diemžēl vieni no ātrākajiem un potenciāli spēcīgākajiem skrituļslidotājiem no Albe Team komandas (lielākā Igaunijas skrituļsidotāju komanda) Tartu maratona laikā aizvadīja treniņnometni gatavojoties kvalifikācijas sacensībām slidošanā uz ledus. Tādēļ jau pirms sacensībām varēja prognozēt, ka šogad braukšanas temps būs salīdzinoši lēns, jo parasti tieši Albe Team komanda nosaka tempu un uztur lielāko spriedzi sacensībās, savukārt Uus Maa/Rullibaas komandas taktika ir maksimāli ātrs finiša sprints, ko vada komandas līderis Alfredo Moreno palīdzot ierindot savus komandas biedrus pēc iespējas augstākā pozīcijā uz pjedestāla. Latvijas ātrākās skrituļslidošanas komandas Powerslide Latvija uzstādījums šogad bija sekot līderu virknējumam un neļaut nevienam izrauties uz priekšu. Ne brīdi nedrīkstēja aizmirst arī vietējo klubu Tartu inline dreaming team, kuriem šī ir mājas trase un pagājušā gada sacensībās šīs komandas ātrākais skrituļslidotājs spēja ierindoties uz goda pjedestāla 3. pakāpiena.

Maratona starts bija negaidīti ātrs, tomēr pēc pirmajiem līkumiem un kalniņa augšup lielā masa savācās atkal kopā un brīžiem veidoja pat 4 blakus rindas/”vagonus” ar dažādas sagatavotības skrituļslidotājiem. Šī lielā masa parasti atsijājas brīdī, kad tiek sasniegts pirmais starpfinišs, kur manāmi strauji pieaug temps. Katrs šāds starpfinišs ir liktenīgs daudz skrituļslidotājiem, jo, nespējot turēt tempu, tie atpaliek un turpina skrituļot nedaudz lēnākā kompānijā, kas, protams, liedz cīnīties par augstākajām vietām sacensībās. Visus starpfiniša sprintus uzvarēja Alfredo Moreno, jo tieši sprints ir viņa lielākais trumpis. Tādēļ labākā taktika, ko šajos starpfinišos varēja izvēlēties- spēku taupīšana. Savukārt tempa uzturēšanā maratona gaitā Alfredo nebija spožākā zvaigzne. Melno darbu uzņēmās kāds no viņa komandas biedriem vai citu komandu pārstāvji. Pēc visiem piedzīvotajiem un pārdzīvotajiem starpfinišiem līdz pēdējiem atlikušajiem kilometriem kopā turējās kādi 25 ātrākie skrituļslidotāji. Pēc 3km atzīmes līdz finišam temps manāmi pieauga un skrituļslidotāji sāka pārkārtoties sev izdevīgās pozīcijās, lai finišā ierindotos pēc iespējas augstākā pozīcijā. Finiša sprints bija salīdzinoši blīvs un, kā jau to varēja paredzēt, palīdzot vēl diviem saviem komandas biedriem noturēt labu sprintu Alfredo Moreno šķērsoja finiša līniju pirmais un kļuva par SEB 7. Tartu maratona uzvarētāju.

Kā jau minēju, tad Tartu maratons ir visai prestižas un vienlaikus fiziski grūtas sacensības, tādēļ katru gadu tiek apbalvoti labākie/ātrākie 12 Tartu maratona dalībnieki. Šogad lieliski startēja arī Latvijas ātrākie skrituļslidotāji un četri no tiem spēja ierindoties šo spēcīgāko 12 dalībnieku vidū.

 1. Alfredo Moreno (Uus maa, Rullibaas)
 2. Kaur Meressaar (Uus maa, Rullibaas)
 3. Danila Ruusu (Uus maa, Rullibaas)
 4. Roberts Pundurs (Powerslide Latvija)
 5. Vahur Valvas (Tartu inline dreaming Team)
 6. Lauris Bitenieks (Powerslide Latvija)
 7. Reinis Znotiņš (Powerslide Latvija)
 8. Kert Kespaik (Albe Team/Arco Transport)
 9. Maxim Visotsky (Uus maa, Rullibaas)
 10. Ansis Eljašāns (SkiBox, Filter)
 11. Mäestu Jarek (Tartu inline dreaming Team)
 12. Jaanus Ritson (ABEC)

 

Sieviešu konkurenci šogad atviegloja Laima Kaufiņa no Latvijas, jo Tartu maratona laikā atradās skrituļslidošanas Pasaules Čempionātā Oostendē. Tā kā sievietēm un vīriešiem Tartu maratona starts nav atsevišķs, bet ir kopīgs, tas ļauj sievietēm izmantot savus komandas biedrus- vīriešus, lai sasniegtu finišu ātrāk. Lai neveidotos šāda salīdzinoši negodīga, bet neaizliegta prakse, pasaules līmeņa sacensībās sievietēm un vīriešiem starts ir atsevišķs, un sievietēm nav atļauts braukt tieši aiz vīriešu mugurām. Šogad cīņa izvērtās starp Baltkrievu un Ukrainas vīriešu/sieviešu duetu, kur pārāks izrādījās Baltkrievijas pāris “aizvelkot” Marinu Zuevali (Baltkrievija) līdz finišam pirmo, Otrajā pozīcijā tika “ievilkta” Anna Muzyka (Ukraina), bet trešo vietu ieguva Enel Kõrva (Igaunija).

Ar ievērojami mazāku dalībnieku skaitu kā Tartu maratonā, bet ievērojami lielāku spriedzi, dienu iepriekš norisinās Tartu sprinti, kur 500m distancē sacenšas ātrākie sprinteri uz skrituļslidām. Dalībnieku skaits šajā disciplīnā ir ievērojami mazāks, jo ne kurš katrs spēj kustēties ātri esot uz skrituļslidām. Sprintā ir jāmāk spēcīgāk atsperties, straujāk ieskrieties no nulles pozīcijas  un ātrums līkumos ir lielāks. Sprinta sacensības vienmēr ir interesantas gan no skatītāju, gan dalībnieku viedokļa, jo nemitīga cīņa notiek no starta līdz finiša līnijai. Katra kļūda maksā uzvaru.

Sprints sākas ar kvalifikācijas braucieniem, kur starts tiek dots individuāli un jāsacenšas ar hronometru. Pēc kvalifikācijas rezultātiem 16 labākie sprinteri tiek sadalīti 4 grupās pa 4 sportistiem. Katras grupas ātrākais skrituļslidotājs pēc tam cīnās A finālā par 1-4 vietu, savukārt otrs ātrākais cīnās B finālā par 5-8 vietu.

Šogad 16 ātrāko sprinteru vidū bija un kvalifikāciju izturēja Roberts Pundurs, Lauris Bitenieks, Reinis Znotiņš un Krišjānis Ceplis. Protams, kvalifikācijas labāko rezultātu vidū bija arī Alfredo Moreno vārds un pagājušā gada sudraba medaļas ieguvējs Jaan Saks. Pēc kvalifikācijas rezultātiem katrā grupā tika iedalīti tādi skrituļslidotāji no kuriem praktiski jebkurš varēja iekļūt A vai B finālā, tādēļ cīņa bija tiešām spraiga. Lai arī B finālā netika neviens no Latvijas, A finālā iekļuva Roberts Pundurs. Tādējādi tika nodrošināta jau vismaz 4. vieta Tartu printos. Finālā cīnījās Alfredo Moreno (Venecuela), Jaan Saks (Igaunija), Roberts Pundurs (Latvija) un Sergejs Miņins (Baltkrievija). Finālbraucienu stratēģija bija skaidra un konkurentu rīcība bija visai paredzama. Tā kā Alfredo Moreno un Jaan Saks ir vienas komandas/kluba biedri, viņiem piederēja lielākā priekšrocība piesegt savu komandas biedru, lai tam nodrošinātu visai drošu uzvaru. Tā arī notika, tikai Alfredo Moreno ne tikai spēja piesegt savu komandas biedru Jaan Saks, bet arī izcīnīt sev kārtējo uzvaru. Saprotot konkurentu stratēģiju Roberts Pundurs (Powerslide Latvija) izdarīja visu nepieciešamo, lai nodrošinātu sev 3. vietu uz goda pjedestāla.

Un šādas nedēļas nogales Tartu ir katru gadu, kad notiek iepriekš minētie sprinti un maratons. Tev ir iespēja būt daļai no šīm sacensībām- uzstādi mērķi, piedalies un pilnveidojies! :)

Oficiālais sacensību video:

Rakstīt komentāru:

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!: